Aktualności

W piątek 4 marca w lokalu kreatywnym przy Piotrkowskiej 113 w Łodzi odbył się finisaż wystawy CONTROL FLUO SESSION, będący oficjalnym podsumowaniem miesięcznej przygody z obrazami świecącymi w świetle ultrafioletowym. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Fundację Lux Pro Monumentis.

Sesja fluorescencji

Twórcami wystawy Control Fluo Session są studenci oraz doktoranci Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi: Kacper Zagdan, Jakub Błażewski oraz Jonasz Koperkiewicz, działający już od kilku lat jako grupa artystyczna Control.

Przygotowywana ekspozycja zakłada prezentację prac przy wykorzystaniu światła ultrafioletowego oraz kreatywną aranżację przestrzeni wystawienniczej. Motywem przewodnim wystawy jest improwizowana abstrakcja. 

Dodatkowym narzędziem tworzącym ten odrealniony, abstrakcyjny świat jest dźwięk.

Trzy światy

Każda z trzech części stworzonej rzeczywistości ma swoistą ścieżkę dźwiękową. Widz wchodząc w interakcję z konkretnym fragmentem ekspozycji zbliża się do źródła dźwięku i w ten sposób jest wchłonięty przez świat wykreowany przez twórczą energię artysty, który go zaaranżował. Oddalając się trafia na strefę, gdzie wszystkie trzy źródła dźwięku spotykają się i tworzą abstrakcyjny utwór. Celem twórców jest stworzenie niesamowitej onirycznej atmosfery, miejsca osadzonego pomiędzy snem a jawą, tym co namacalne i ulotne, gdzieś poza czasem i w zreformowanej przestrzeni, angażującej odbiorców i wywołującej intensywne wrażenia.

Triumf światła

Wystawa Control Fluo Session spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i wyjątkowo wysoką frekwencją. Otwarta cztery dni w tygodniu, przyciągała tłumy łodzian oraz turystów, którzy zaintrygowani magicznym światłem wydobywającym się z okien biura Fundacji Lux Pro Monumentis, wstępowali do niezwykłego świata promieni ultrafioletowych oraz sztuki abstrakcji. Ze względu na duże zainteresowanie i liczne apele, Fundacja postanowiła przedłużyć wystawę o trzy kolejne dni. Podsumowaniem miesięcznej wystawy był finisaż, na którym ostatecznie pożegnaliśmy się z ekspozycją.

 

_

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz zapoznania się z opisem każdej z części wystawy:

[nggallery id=82]

[nggallery id=83]

_

STREFA GALAKTYK
JONASZ KOPERKIEWICZ
MUZYKA: JONASZ KOPERKIEWICZ

Jonasz_www-horz

Urodzony w 1988 r. w Łodzi, doktorant na wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Swoje prace, oscylujące wokół szeroko pojętej ilustracji, realizuje w różnych technikach, takich jak malarstwo, rysunek czy grafika. Głównym tematem jego twórczości są zwierzęta oraz szeroko pojęta abstrakcja

Bazując na swobodnym rozprowadzaniu farby, chlapaniu, ściekaniu stworzyłem wizje swoją konstrukcją odwołujące się do teleskopowych zdjęć gwiazd, galaktyk i układów planetarnych.
Można się w nich doszukiwać chmur gazów, obłoków pyłu, supernowych czy białych karłów. Nie są to jednak przedstawienia, które oddają rzeczywisty wygląd Kosmosu, choć zakładając jego ogrom możemy przypuszczać, że pośród nieskończonych wariacji na temat materii mogły powstać podobne lub nawet identyczne z moimi wizjami. Są one przedstawieniem odnoszącym się do przeżyć wewnętrznych w powiązaniu z Wszechświatem.

Dodatkowym aspektem jest muzyka stworzona za pomocą gitary elektrycznej i komputera. Jej zadaniem jest dopełnienie części wizualnej i stworzenie atmosfery oddającej Harmonię Sfer.

 

FLUO MAGNEZIUM
KACPER ZAGDAN
MUZYKA: KACPER ZAGDAN

2www-horz

Urodzony w Łodzi w 1990r. Absolwent Łódzkiego Ogólnokształcącego Liceum Plastycznego, oraz student ASP w Łodzi. Obecnie zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Inspiruje go otoczenie, forma oraz czystość ekspresji gestu. Interpretuje materię barwy i jej wydźwięk. W swoich pracach próbuje wyrazić „poczucie” otoczenia, ale równocześnie, ucieka od przedmiotowego myślenia, i „Przesyconej informacyjnie rzeczywistości”. Jego obrazy są zaproszeniem w podróż do miejsc, o których nie umiemy pomyśleć, do granic wyobraźni, do „Widoku z punktu wyjścia”.

 

BEZFORMIE
JAKUB BŁAŻEWSKI
MUZYKA: JAKUB BŁAŻEWSKI

3www

Poprzez wykorzystanie abstrakcyjnych form plastycznych ukazuje całkowite zagubienie formy oraz podkreślenie braku przedstawienia rzeczywistości. Poprzez takie dobranie środków, prace stają się alegorią ludzkości, spójnej, całkowitej, niezakłóconej kreacją. Bezforemne obrazy pokazują brak formalizowania człowieka i ukazanie czystej myśli.

„W swoich pracach, inspirowałem się kulturą graffiti – sztuką ulicy, która poprzez swój publiczny charakter, integruje oraz spaja społeczeństwo. Ulica, jako miejsce publiczne jest alegorią kuli ziemskiej która jest zjednoczeniem całej ludzkości – współpracującej ze sobą, mimo różnic i dzielących jej prirorytetów. W swojej sztuce, staram się skłonić widza do refleksji na temat zalet i mocnych stron każdego z nas oraz podkreślać, że każdyz nas ma w sobie moc, przejawiającą się w malarstwie, filmie,teatrze, kulturze fizycznej, czy w każdej innej formie kreacji.”

LIGHT MOVE FESTIVAL


56d8647629bc2_o
Projekt i Wykonanie: kamikaze & hokito projektowanie stron internetowych, serwisy www