RozmaitościW piątek w Łodzi rusza Festiwal Sztuki Światła „Light. Move. Festival”PAP / Grzegorz Michałowski 08.10. Łódź (PAP) – Artystyczne iluminacje kamienic, projekcje wielkoformatowe, instalacje artystyczne i koncerty w wyjątkowych sceneriach zaplanowano w ramach rozpoczynającej się w piątek wieczorem w Łodzi 4. edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła „Light. Move. Festival”. Łódzki Festiwal Światła, którego organizatorem jest Fundacja „Lux Pro Monumentis” jest jedną z największych tego typu imprez plenerowych w Polsce. Jego ideą jest pokazanie jak w szybki, łatwy i efektywny sposób można przy pomocy światła m.in. odmienić wygląd ulic i przestrzeni urbanistycznych, wykreować ich nowy wizerunek. Impreza potrwa od piątku do niedzieli, 12 października.
W tym roku iluminacje świetlne pojawią się na Starym Rynku, ul. Nowomiejskiej, placu Wolności, ulicach: Moniuszki, 6 Sierpnia i Piotrkowskiej oraz w Parku Staromiejskim. Festiwalowe wydarzenia obejmą obszar ok. 2,5 km w centrum miasta. Organizatorzy planują wielkoformatowe projekcje na elewacjach 12 kamienic i pałaców, a także 40 architektoniczno-artystycznych iluminacji budynków, placów i terenów zielonych.
Jak poinformowała PAP Bożena Korczyńska z Fundacji „Lux Pro Monumentis” do Łodzi przyjadą twórcy m.in. z Francji, Węgier, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.
Według niej francuska grupa Spectaculaires Allumeurs d’Images „wyczaruje swego rodzaju miejski amfiteatr na placu Wolności jednoczesną projekcją na trzech budynkach”. Korczyńska zapewnia, że obrazy zaskoczą stylistyką, kolorem, szczegółowością i pięknym dźwiękiem zsynchronizowanym z obrazem.
Artyści węgierskiej grupy Limelight przypomną ostatnie 200 lat Łodzi „przeobrażając i ożywiając budynek przy ul. Piotrkowskiej 76”. Iluminacja – przygotowana przez krakowską grupę Visualsupport pojawi się na ul. Moniuszki na fasadzie budynku Poczty Polskiej. Absolwenci i studenci z Politechniki Łódzkiej grupy LightCast, w swych obrazach pokażą „kreatywność łódzkich inicjatyw kulturalnych”.
Korczyńska przypomniała, że w ub. roku olbrzymie wrażenie na uczestnikach festiwalu zrobiła sceneria świetlna Parku Staromiejskiego. „W tym roku zaświeci on tysiącem barw, a przestrzenne pokazy laserowe wraz z muzyką na żywo zaaranżują urokliwy staw, położony we wschodniej części parku” – wyjaśniła.
Ciekawe atrakcje zapowiada partner festiwalu firma Philips Lighting Poland, która stworzy własną strefę na ul. 6 Sierpnia. Uczestnicy festiwalu będą mogli tam m.in. wykonać zdjęcie namalowane światłem. Możliwe też będzie wykonanie nagrania wideo z pozdrowieniami oraz zaproszeniem do odwiedzenia tego miejsca i wysłanie go e-mailem do przyjaciół lub rodziny.
W sobotę wieczorem w oknach zabytkowej kamienicy przy ul Piotrkowskiej 86. rozpocznie się koncert Michała Urbaniaka „Jazz to wolność”. Wydarzenie nawiązuje do 25. rocznicy zmian demokratycznych w naszym kraju. Z kolei w niedzielę wieczorem w oknach tej samej kamienicy odbędzie na koncert skrzypcowy Izabeli Żebrowskiej wraz z zespołem.
Organizatorzy festiwalu zapewniają, że iluminacje oparte są na energooszczędnej technologii LED i inteligentnych systemach sterowania oświetleniem. (PAP)
jaw/ pz/ http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=rozmaitosci&idNewsComp=179211&filename=&idnews=182522&data=&status=biezace&_CheckSum=-503641243 |