O nas w mediach

Od piątku do niedzieli (11-13 października) od godz. 18 do północy czeka nas trzecia odsłona plenerowej i bezpłatnej imprezy. Od 2011 r. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła „Light. Move. Festival” rozświetla łódzkie kamienice i pokazuje, jak może wyglądać Łódź, gdy się o nią zadba.

Światło napędza ekonomię

Świetlana przyszłość czeka na łodzian i przyjezdnych w ten weekend. Zaletą łódzkiego festiwalu jest jego niezobowiązujący charakter. Nie trzeba specjalnie się do niego przygotowywać, stawiać na konkretną godzinę i rezerwować miejsca wiele tygodni wcześniej. Można od początku do końca obejrzeć wszystkie atrakcje, a można też podpatrywać te, które akurat znajdują się na rozrywkowo-imprezowej trasie: między pubem a kinem, restauracją a teatrem, pomiędzy klubami.

– Miasto artystycznie oświetlone łatwiej znajduje mieszkańców, klientów i mądrych inwestorów – mówi Beata Konieczniak, współzałożycielka Fundacji „Lux Pro Monumentis”, pomysłodawczyni i inicjatorka powołania do życia Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła „Light Move Festival” . – Światło kojarzy nam się podświadomie z życiem, ale także z bezpieczeństwem, spokojem, przyciąga swoją magnetyczną siłą, pozwalającą stworzyć cudowny krajobraz. Światło napędza ekonomię. Festiwal nieprzypadkowo jest organizowany w Łodzi. Dostrzegamy, że to miasto przeżywa kolejną transformację. To miejsce ciekawe nie tylko dla twórców. Fajnie tutaj pobyć, pomieszkać, zainwestować, znaleźć swoje miejsce na ziemi. Już niedługo Łódź zaświeci nowym blaskiem.

Początek na Piotrkowskiej

Teren festiwalu będzie podzielony na pięć stref. Pierwsza – iluminacji architektonicznych – zacznie się już na ul. Piotrkowskiej.

Kamienice pod numerami 10, 11 i 12 zostaną iluminowane w formie bramy świetlnej. Od skrzyżowania z ulicami Rewolucji 1905 r. i Próchnika aż do pl. Wolności niemal wszystkie elewacje kamienic będą cieszyć oko przechodniów.

Osiem kątów w trzech wymiarach

Pl. Wolności jest jednym z niewielu na świecie placów ośmiokątnych. Powstał w latach 20. XIX w. jako Nowy Rynek. Zgodnie z decyzją ówczesnych władz mogły stanąć tu-taj tylko murowane budynki. Do dziś stoją na nim zabytkowe XIX-wieczne gmachy mające służyć prężnie rozwijającej się Łodzi przemysłowej.

W centrum placu stoi pomnik Tadeusza Kościuszki – jeden z symboli Łodzi. Powstał w 1930 r., ale już dziewięć lat później dokonano jego zburzenia jako dowodu nastania niemieckiej okupacji. Po zakończeniu drugiej wojny światowej został odbudowany i stanowi dziś doskonały punkt orientacyjny widoczny ze wszystkich ulic wychodzących z placu. Podczas festiwalu pl. Wolności stanie się centrum projekcji wielkoformatowych.

Pl. Wolności zajmie drugą strefę i stanie się centrum projekcji wielkoformatowych. Wideoprojekcje i mapping 3D będą wyświetlane na trzech charakterystycznych budynkach: Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego, kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Archiwum Państwowego. Każda z projekcji będzie nawiązywać do historii i tożsamości Łodzi. Po zakończeniu każdej z nich będzie wyświetlona czwarta animacja, obejmująca wspomniane zabudowania. Autorem tej artystycznej klamry jest Axel Gercke, niemiecki artysta wizualny.

 

Właśnie na pl. Wolności w piątek o godz. 18.30 zacznie się festiwal. W sobotę o godz. 20, 21 i 22 będzie można tutaj posłuchać koncertu organowego „Magia światła i dźwięku” w wykonaniu Roberta Grudnia.

Parkowe pole światła

Trzecia strefa obejmie ul. Nowomiejską i zachodnią część parku Staromiejskiego. Tutaj miejsce znajdą instalacje świetlne: żarzące się monumentalne kule oraz kameralne projekty w zaułkach. Park ma stać się obszarem spotkań mieszkańców.

Dlatego cały jego teren zostanie rozświetlony milionami odbitych świateł – zwłaszcza obszar wokół fontanny, gdzie zostaną wmontowane świecące kostki chodnikowe, które mają pozostać w tym miejscu także po zakończeniu festiwalu.

W tym miejscu stanie także wielkopowierzchniowa instalacja artystyczna „Pole światła” Hanny Michalak z Politechniki Poznańskiej.

Dla dzieci

Czwarta strefa obejmie wschodnie rejony parku Staromiejskiego. W tej części zostanie usytuowana scena z ekranem projekcyjnym, na którym obejrzeć będzie można filmy związane ze światłem oraz produkcje dla dzieci autorstwa Fundacji Filmowej „Se-ma-for”.

Atrakcją ma być także pierwsza na świecie gra interaktywna wykonana w technice animacji poklatkowej.

Trawniki usieją różnobarwne sześciany, pnie drzew otulą podświetlane obejmy bluszczu, drzewa obsiądą świetlne sowy zaczerpnięte z łódzkiej architektury.

Laser i teatr cieni

Wschodnią część parku rozjaśnią ponadto aranżacje świetlne oraz pokazy laserowe tworzone nad oczkiem wodnym. Zostaną także wykorzystane inne charakterystyczne miejsca parku, m.in. skarpa i zegar słoneczny Andrzeja Jocza.

Zostaną także wykorzystane inne charakterystyczne miejsca parku, m.in. skarpa i zegar słoneczny Andrzeja Jocza. W parku stanie pięć instalacji świetlnych zaprojektowanych przez studentów HAWK – Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst z Hildesheim w Niemczech oraz prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej.

W parku działać będzie kilka punktów teatralnych stworzonych przez Teatr Lalek „Arlekin” – w sobotę o godz. 21 zespół aktorski pokaże umiejętności w teatrze cieni.

7

Piątą strefę będzie stanowić Rynek Starego Miasta – niegdyś centralny punkt Łodzi. Wschodnia pierzeja stanie się ekranem dla animacji połączonych z muzyczno-recytatorskimi aranżacjami wierszy Juliana Tuwima, łódzkiego poety i patrona roku. Na zwykle dość niegościnnym betonowym placu staną meble świetlne: sofy i fotele.

W północno-wschodniej części rynku będą prezentować się tancerze i muzycy, m.in. Filharmonii Łódzkiej.

W piątek o godz. 22 grupa Eight zaprezentuje „W cieniu Fabryki” – teatr ognia i fire show.

Wielki słoneczny uśmiech

W piątek o godz 19. także na Rynku Starego Miasta zostanie zorganizowany flash mob „Wielki słoneczny uśmiech”.

Zabierz ze sobą znajomych i rodzinę – niech łodzian będzie jak najwięcej. Każdy powinien zabrać coś święcącego (np. komórkę, latarkę).

Łodzianie zostaną sfotografowani z wysięgnika.

Flash mob jest wspólną akcją „Gazety Wyborczej” i Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła.

Zobacz mapę festiwalu.

 

LIGHT MOVE FESTIVAL


Projekt i Wykonanie: kamikaze & hokito projektowanie stron internetowych, serwisy www